Vishay/Dale RN55C5621BR36
RN55C5621BR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C5621BR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 5.62K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C5621BR36.pdf
Availability of RN55C5621BR36
QUANTITY
RN55C5621BR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C5621BR36
Internal Part NumberEIS-RN55C5621BR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.62k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C5621BR36
Related LinksRN55C5, RN55C5621BR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C5621BR36 Details Description
Related parts for RN55C5621BR36
RES SMD 1.07K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TRIMMER 25K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV OPEN COLL 8DIP GW datasheet.pdf
SENSOR PROX NO 12-24VDC 7MM datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS RT ANG W/SCKT datasheet.pdf
POWER ENTRY FILTERED 6A SCREW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES 220K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 28.7K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RELAY SSR SPST 75A 100-240VAC IN datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf