Vishay/Dale RN55C5623FRE6
RN55C5623FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C5623FRE6
Brief Description
RES 562K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C5623FRE6.pdf
Availability of RN55C5623FRE6
QUANTITY
RN55C5623FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C5623FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C5623FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)562k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C5623FRE6
Related LinksRN55C5, RN55C5623FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C5623FRE6 Details Description
Related parts for RN55C5623FRE6
CONN EDGECARD 44POS .156 EYELET datasheet.pdf
LED XLAMP 500MW FLUX ROYAL SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 28POS PNL MNT W/SKTS datasheet.pdf
TWEEZER POINT EXTRA FINE 7 5.24" datasheet.pdf
LED RED CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf