Vishay/Dale RN55C5682BB14
RN55C5682BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C5682BB14
Brief Description
RES 56.8K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C5682BB14.pdf
Availability of RN55C5682BB14
QUANTITY
RN55C5682BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C5682BB14
Internal Part NumberEIS-RN55C5682BB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)56.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C5682BB14
Related LinksRN55C5, RN55C5682BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C5682BB14 Details Description
Related parts for RN55C5682BB14
CAP ALUM 0.47UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
IC CTRLR HOT PLUG NEG V 14-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 200mA Backlight, Camera Flash datasheet.pdf
FILTER GEN PURPOSE 10A WIRE datasheet.pdf
REFL PNP IR 20CM WIRE SEL 2MS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 160A TO-263 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf