Vishay/Dale RN55C5701BB14
RN55C5701BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C5701BB14
Brief Description
RES 5.7K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C5701BB14.pdf
Availability of RN55C5701BB14
QUANTITY
RN55C5701BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C5701BB14
Internal Part NumberEIS-RN55C5701BB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C5701BB14
Related LinksRN55C5, RN55C5701BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C5701BB14 Details Description
Related parts for RN55C5701BB14
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-TX datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SMBUS 8SOIC datasheet.pdf
IC SUPERVISOR RESET 3.08V SOT143 datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
IC PROG RIPPLE COUNT W/OSC 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 9.53K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 10NH 500MA 180 MOHM datasheet.pdf
TVS DIODE 13VWM 21.5VC SMD datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.3A 8MSOP datasheet.pdf
4,7UF 10V 10X7X3,5MM 125C 20000H datasheet.pdf