Vishay/Dale RN55C5761FR36
RN55C5761FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C5761FR36
Brief Description
RES 5.76K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C5761FR36.pdf
Availability of RN55C5761FR36
QUANTITY
RN55C5761FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C5761FR36
Internal Part NumberEIS-RN55C5761FR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.76k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C5761FR36
Related LinksRN55C5, RN55C5761FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C5761FR36 Details Description
Related parts for RN55C5761FR36
MOSFET N-CH 800V 19A TO-247 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
SOLDER SLEEVE .275" DIA IMM RES datasheet.pdf
IC ADC 24 SRL 480SPS 16QSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 15A SYNC 56QFN datasheet.pdf
RES 200K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 226 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CAP CER 30PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf