Vishay/Dale RN55C5831CB14
RN55C5831CB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C5831CB14
Brief Description
RES 5.83K OHM 1/8W .25% AXIAL
Datasheet Download
RN55C5831CB14.pdf
Availability of RN55C5831CB14
QUANTITY
RN55C5831CB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C5831CB14
Internal Part NumberEIS-RN55C5831CB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.83k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C5831CB14
Related LinksRN55C5, RN55C5831CB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C5831CB14 Details Description
Related parts for RN55C5831CB14
DESOLDER WICK PAD 1.25" SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 10 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CAP LARGE PANEL INDICATOR AMBER datasheet.pdf
CAP TANT POLY 22UF 20V 2917 datasheet.pdf
RES 1.47 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 2.37K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 2.67K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC VCSO 669.3266MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf