Vishay/Dale RN55C5832BBSL
RN55C5832BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C5832BBSL
Brief Description
RES 58.3K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C5832BBSL.pdf
Availability of RN55C5832BBSL
QUANTITY
RN55C5832BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C5832BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55C5832BBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)58.3k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C5832BBSL
Related LinksRN55C5, RN55C5832BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C5832BBSL Details Description
Related parts for RN55C5832BBSL
RES SMD 21 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CABLE TIE BARB TY 120LB 30.7" datasheet.pdf
IC MODULATOR SIGMA-DELTA 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 68.1K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 8.06KOHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 2.87K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FUSE CLIP CART 30A CHASS MNT datasheet.pdf
FIXED IND 10MH 46MA 112 OHM SMD datasheet.pdf
INSERT FFA.2C.306. FOR 6LV datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
FAN 80X32MM 12VDC IP56 59.4CFM datasheet.pdf