Vishay/Dale RN55C5882BRE6
RN55C5882BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C5882BRE6
Brief Description
RES 58.8K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C5882BRE6.pdf
Availability of RN55C5882BRE6
QUANTITY
RN55C5882BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C5882BRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C5882BRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)58.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C5882BRE6
Related LinksRN55C5, RN55C5882BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C5882BRE6 Details Description
Related parts for RN55C5882BRE6
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 5A 24V datasheet.pdf
IC SYNC FIFO 4096X36 10NS 128QFP datasheet.pdf
OSC XO 75.033MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
LEVER TYPE FUSE TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 5% 6V AXIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CAP CER 0.1PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf
9P M S/C FLOAT MOUNT datasheet.pdf
OSC MEMS 50.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf