Vishay/Dale RN55C5972BR36
RN55C5972BR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C5972BR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 59.7K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C5972BR36.pdf
Availability of RN55C5972BR36
QUANTITY
RN55C5972BR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C5972BR36
Internal Part NumberEIS-RN55C5972BR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)59.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C5972BR36
Related LinksRN55C5, RN55C5972BR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C5972BR36 Details Description
Related parts for RN55C5972BR36
RES 510 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 1.9W AB 10MSOP datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
MODULE PWR ENTRY FUSE FILTER 6A datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 10A 125V datasheet.pdf
Crystal 13.0000MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -40°C - 125°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 178 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 88.7 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 58POS 0.100 SMD R/A datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf