Vishay/Dale RN55C6041DBSL
RN55C6041DBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C6041DBSL
Brief Description
RES 6.04K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55C6041DBSL.pdf
Availability of RN55C6041DBSL
QUANTITY
RN55C6041DBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C6041DBSL
Internal Part NumberEIS-RN55C6041DBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.04k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C6041DBSL
Related LinksRN55C6, RN55C6041DBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C6041DBSL Details Description
Related parts for RN55C6041DBSL
CAP CER 0.22UF 10V X7R 1206 datasheet.pdf
BRAIDED FIBERGLASS 3/4" 100' datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 4"L X 4"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 90.9K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf
187 F-F RCPT 18-14TPPHBZ datasheet.pdf
KLEMMSTUECK datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS PIN datasheet.pdf