Vishay/Dale RN55C6041FB14
RN55C6041FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C6041FB14
Brief Description
RES 6.04K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C6041FB14.pdf
Availability of RN55C6041FB14
QUANTITY
RN55C6041FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C6041FB14
Internal Part NumberEIS-RN55C6041FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.04k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C6041FB14
Related LinksRN55C6, RN55C6041FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C6041FB14 Details Description
Related parts for RN55C6041FB14
CONN ARRAY MALE 300POS SMD datasheet.pdf
IC LED Driver Linear 100mA 24-QSOP datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:10 1.1GHZ 32QFN datasheet.pdf
TERM BLOCK SPRING 3.50MM 5POS datasheet.pdf
IMPACT BP 6X16 LW SN/PB datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 20% 20V AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 18AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 7.5A 115VAC 28VDC datasheet.pdf
CABLE TIE 50 LB 15.35" YELLOW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
TERM BLOCK ASSY datasheet.pdf
CONN FPC PLUG 31POS 1.25MM datasheet.pdf