Vishay/Dale RN55C6042FRSL
RN55C6042FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C6042FRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 60.4K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C6042FRSL.pdf
Availability of RN55C6042FRSL
QUANTITY
RN55C6042FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C6042FRSL
Internal Part NumberEIS-RN55C6042FRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)60.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C6042FRSL
Related LinksRN55C6, RN55C6042FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C6042FRSL Details Description
Related parts for RN55C6042FRSL
TRANS PNP 45V 0.1A SOT23 datasheet.pdf
CAP TRIMMER 4.5-40PF 25V SMD datasheet.pdf
CONN HDR 2MM R/A W/LATCH 3POS datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 62 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS R/A 5MM datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 5POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125" datasheet.pdf