Vishay/Dale RN55C6043FR36
RN55C6043FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C6043FR36
Brief Description
RES 604K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C6043FR36.pdf
Availability of RN55C6043FR36
QUANTITY
RN55C6043FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C6043FR36
Internal Part NumberEIS-RN55C6043FR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)604k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C6043FR36
Related LinksRN55C6, RN55C6043FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C6043FR36 Details Description
Related parts for RN55C6043FR36
RES SMD 2.8K OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
MARKER TIE WRAP MIN FR NAT 3.9" datasheet.pdf
IC ADC 12BIT W/REF 28-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 30POS .156 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 20.5 OHM 1% 30W datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 14K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf