Vishay/Dale RN55C6340BRE6
RN55C6340BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C6340BRE6
Brief Description
RES 634 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C6340BRE6.pdf
Availability of RN55C6340BRE6
QUANTITY
RN55C6340BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C6340BRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C6340BRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)634
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C6340BRE6
Related LinksRN55C6, RN55C6340BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C6340BRE6 Details Description
Related parts for RN55C6340BRE6
CONN HEADER .100 DUAL STR 18POS datasheet.pdf
IC SUPERVISOR ACTIVE LOW TO-92 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 7MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 487 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 45VWM 72.7VC AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACT ALT PN MBF5A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS .8MM TIN SMD datasheet.pdf