Vishay/Dale RN55C6342FRE6
RN55C6342FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C6342FRE6
Brief Description
RES 63.4K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C6342FRE6.pdf
Availability of RN55C6342FRE6
QUANTITY
RN55C6342FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C6342FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C6342FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)63.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C6342FRE6
Related LinksRN55C6, RN55C6342FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C6342FRE6 Details Description
Related parts for RN55C6342FRE6
IC OPAMP GP 1MHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 9-36VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 42.9MM PANEL MT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
SCR 600V 210A D2PAK datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 48POS GOLD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
MICRO 37C P 20" WHT JACKS NI datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf