Vishay/Dale RN55C6343FRE6
RN55C6343FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C6343FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 634K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C6343FRE6.pdf
Availability of RN55C6343FRE6
QUANTITY
RN55C6343FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C6343FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C6343FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)634k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C6343FRE6
Related LinksRN55C6, RN55C6343FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C6343FRE6 Details Description
Related parts for RN55C6343FRE6
RES ARRAY 4 RES 4.7K OHM 2012 datasheet.pdf
RES SMD 1.07K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 1.47K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES CHAS MNT 3.32 OHM 1% 30W datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 16V 10% 2413 datasheet.pdf
350 TB RIS CLA 3-ROWS datasheet.pdf
EMI FILTER datasheet.pdf
CAP FILM 0.0036UF 5% 1600VDC AXI datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS PIN datasheet.pdf