Vishay/Dale RN55C64R9BBSL
RN55C64R9BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C64R9BBSL
Brief Description
RES 64.9 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C64R9BBSL.pdf
Availability of RN55C64R9BBSL
QUANTITY
RN55C64R9BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C64R9BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55C64R9BBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)64.9
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C64R9BBSL
Related LinksRN55C6, RN55C64R9BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C64R9BBSL Details Description
Related parts for RN55C64R9BBSL
IC AMP AUDIO PWR .7W MONO 8SOIC datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 2.63V SOT23-5 datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 22POS SNGL GOLD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 6A 125V datasheet.pdf
2 BLACK SPACING BARRIER datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 2.5A 41 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .125" datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS CABLE PIN datasheet.pdf
FUSE BUSS ONE TIME datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf