Vishay/Dale RN55C6571BRSL
RN55C6571BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C6571BRSL
Brief Description
RES 6.57K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C6571BRSL.pdf
Availability of RN55C6571BRSL
QUANTITY
RN55C6571BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C6571BRSL
Internal Part NumberEIS-RN55C6571BRSL
Standard Package100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.57k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C6571BRSL
Related LinksRN55C6, RN55C6571BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C6571BRSL Details Description
Related parts for RN55C6571BRSL
FUSE GLASS 400MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
RES SMD 76.8KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CABLE CLAMP HINGED NATURAL datasheet.pdf
CONN RCPT 60POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf
IC FPGA 83 I/O 100VQFP datasheet.pdf
MCU 16BIT AUTOMOTIVE 144-LQFP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS SKT datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 39MM datasheet.pdf
CABLE 7COND 24AWG SLATE 100' datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CAP CER 24PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf