Vishay/Dale RN55C6572BRSL
RN55C6572BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C6572BRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 65.7K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C6572BRSL.pdf
Availability of RN55C6572BRSL
QUANTITY
RN55C6572BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C6572BRSL
Internal Part NumberEIS-RN55C6572BRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)65.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C6572BRSL
Related LinksRN55C6, RN55C6572BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C6572BRSL Details Description
Related parts for RN55C6572BRSL
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
JFET N-CH 30V 0.225W SOT23 datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS 2.5MM VERT TIN datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 16V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP MICA 300PF 5% 300V RADIAL datasheet.pdf
IC MCU ARM 512KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS 2.50MM WTW RED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 3KV 350MA AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MT SKT PCB M8 datasheet.pdf