Vishay/Dale RN55C6650BB14
RN55C6650BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C6650BB14
Brief Description
RES 665 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C6650BB14.pdf
Availability of RN55C6650BB14
QUANTITY
RN55C6650BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C6650BB14
Internal Part NumberEIS-RN55C6650BB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)665
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C6650BB14
Related LinksRN55C6, RN55C6650BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C6650BB14 Details Description
Related parts for RN55C6650BB14
CAP TANT 6.8UF 6.3V 20% 0603 datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 133MHZ 119BGA datasheet.pdf
PCB FOR SCREW IN MODULE 24VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 26POS PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
RES 34.8K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSNG RCPT IN-LINE 10POS PIN datasheet.pdf
Connector Socket 90 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf