Vishay/Dale RN55C6650BB14
RN55C6650BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C6650BB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 665 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C6650BB14.pdf
Availability of RN55C6650BB14
QUANTITY
RN55C6650BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C6650BB14
Internal Part NumberEIS-RN55C6650BB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)665
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C6650BB14
Related LinksRN55C6, RN55C6650BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C6650BB14 Details Description
Related parts for RN55C6650BB14
RES 360 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
RIVET SNAP 0.330" NYLON BLACK datasheet.pdf
IC LED Driver Linear I2C Dimming 25mA Backlight 20-TSSOP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Press-Fit datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 27UF 10% 60V AXIAL datasheet.pdf
Crystal 27.1200MHz 30ppm 12pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 41MM datasheet.pdf
IC HUB CTLR USB 3.0 72QFN datasheet.pdf
Connector Socket 58 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
LAMP MAG 5 DIOPT 120V LED 11W datasheet.pdf