Vishay/Dale RN55C6651BR36
RN55C6651BR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C6651BR36
Brief Description
RES 6.65K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C6651BR36.pdf
Availability of RN55C6651BR36
QUANTITY
RN55C6651BR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C6651BR36
Internal Part NumberEIS-RN55C6651BR36
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.65k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C6651BR36
Related LinksRN55C6, RN55C6651BR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C6651BR36 Details Description
Related parts for RN55C6651BR36
IC REG LDO 3.3V 50MA SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC TXRX RS232 SERIAL 24SSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 4 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 26POS DUAL datasheet.pdf
PROXIMITY SENSOR M30 44MM NPN NC datasheet.pdf
RES 35.7K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 7POS SNGL SMD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 200 OHM 5% 40W datasheet.pdf
MINI-SAS TO 4XSATA 7PIN 0.5M datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf