Vishay/Dale RN55C6701FB14
RN55C6701FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C6701FB14
Brief Description
RES 6.7K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C6701FB14.pdf
Availability of RN55C6701FB14
QUANTITY
RN55C6701FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C6701FB14
Internal Part NumberEIS-RN55C6701FB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C6701FB14
Related LinksRN55C6, RN55C6701FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C6701FB14 Details Description
Related parts for RN55C6701FB14
CONN RECEPT PIN .015-.025" .145" datasheet.pdf
DUCT SLT H FREE WHT 1X1.5"X 6' datasheet.pdf
IC SRAM 256KBIT 25NS 28DIP datasheet.pdf
RETRACT BALANCER W/SAFETY CHAIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
CONN HDR 48POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
CONN FORK datasheet.pdf
55A CABLE/SINGLE WALL datasheet.pdf