Vishay/Dale RN55C6730BB14
RN55C6730BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C6730BB14
Brief Description
RES 673 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C6730BB14.pdf
Availability of RN55C6730BB14
QUANTITY
RN55C6730BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C6730BB14
Internal Part NumberEIS-RN55C6730BB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)673
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C6730BB14
Related LinksRN55C6, RN55C6730BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C6730BB14 Details Description
Related parts for RN55C6730BB14
CAP CER 2200PF 50V NP0 AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
SWITCH DIP TOP SLIDE 6POS 24V datasheet.pdf
EVAL BOARD CS4271 STEREO CODEC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 8SOIC datasheet.pdf
IC FIXED-POINT DSP 548-FCBGA datasheet.pdf
TVS DIODE 6VWM 11.4VC SMC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 33A 8-SOIC datasheet.pdf
Connector Socket 23 Position 0.070" (1.78mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP5T SOLDER LUG datasheet.pdf
IC FPGA 153 I/O 256UBGA datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 2.3A 88 MOHM SMD datasheet.pdf