Vishay/Dale RN55C6803FB14
RN55C6803FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C6803FB14
Brief Description
RES 680K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C6803FB14.pdf
Availability of RN55C6803FB14
QUANTITY
RN55C6803FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C6803FB14
Internal Part NumberEIS-RN55C6803FB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)680k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C6803FB14
Related LinksRN55C6, RN55C6803FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C6803FB14 Details Description
Related parts for RN55C6803FB14
RES ARRAY 2 RES 68K OHM 0606 datasheet.pdf
IC RCVR/EQLZR DIFF 150MHZ 28-QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 1.74 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC FIFO SUPERSYNCII 20NS 64-TQFP datasheet.pdf
PC CARD RETAINER datasheet.pdf
RES 31.6K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 4POS PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 40TQFP datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 50W datasheet.pdf