Vishay/Dale RN55C6810FRE6
RN55C6810FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C6810FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 681 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C6810FRE6.pdf
Availability of RN55C6810FRE6
QUANTITY
RN55C6810FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C6810FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C6810FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)681
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C6810FRE6
Related LinksRN55C6, RN55C6810FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C6810FRE6 Details Description
Related parts for RN55C6810FRE6
CAP ALUM 220UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
FEED-THRU TERM BLOCK 24-8AWG datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 600MA 548 MOHM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS 5.08MM datasheet.pdf
RES 40.2 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 25V 10% 2917 datasheet.pdf
CABLE ASSEM UFL-UFL 200MM 1.13 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf