Vishay/Dale RN55C6811FB14
RN55C6811FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C6811FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 6.81K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C6811FB14.pdf
Availability of RN55C6811FB14
QUANTITY
RN55C6811FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C6811FB14
Internal Part NumberEIS-RN55C6811FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.81k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C6811FB14
Related LinksRN55C6, RN55C6811FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C6811FB14 Details Description
Related parts for RN55C6811FB14
SWITCH TOGGLE DPDT 15A 125V datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.1A 30V datasheet.pdf
CONN 40POS 2MM IDC SOCKET 30AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
BUZZER MAGN 5VDC 2.7KHZ PCB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS PIN datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 980MA 150 MOHM TH datasheet.pdf
CIR 37C 37#16 FR PIN RECP datasheet.pdf
RES 3.6 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf