Vishay/Dale RN55C6901BRE6
RN55C6901BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C6901BRE6
Brief Description
RES 6.9K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C6901BRE6.pdf
Availability of RN55C6901BRE6
QUANTITY
RN55C6901BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C6901BRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C6901BRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C6901BRE6
Related LinksRN55C6, RN55C6901BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C6901BRE6 Details Description
Related parts for RN55C6901BRE6
TRANS NPN 300V 0.5A SOT23 datasheet.pdf
ENDPLATE BLUE ZDU 6-2 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 9POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .050 SLD datasheet.pdf
SHELF SLIDE 26.1X21.6X1.5" BE/GY datasheet.pdf
Connector Receptacle 32 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SYSMAC STUDIO 3USR LICNS ONLY datasheet.pdf
DIN-POWER SH SET D20 METAL COATL datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf