Vishay/Dale RN55C6982FBSL
RN55C6982FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C6982FBSL
Brief Description
RES 69.8K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C6982FBSL.pdf
Availability of RN55C6982FBSL
QUANTITY
RN55C6982FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C6982FBSL
Internal Part NumberEIS-RN55C6982FBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)69.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C6982FBSL
Related LinksRN55C6, RN55C6982FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C6982FBSL Details Description
Related parts for RN55C6982FBSL
DIODE SCHOTTKY 40V 8A TO263AB datasheet.pdf
FUSE DUAL ELEMENT T-LAG 15A 600V datasheet.pdf
PANEL INNER 61.75X26.75" WHITE datasheet.pdf
RES SMD 15 OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
CAP CER 1UF 50V X5R 1210 datasheet.pdf
RND SPACER 0.047" NYLON 20.83MM datasheet.pdf
IC FLASH 256GBIT datasheet.pdf
LED XLAMP XQ-E RED datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20V 80A D-61-8SM datasheet.pdf
CRYSTAL 40.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf
FUSE 700A 690V AR DIN 3 HSDNH datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 37POS SKT datasheet.pdf