Vishay/Dale RN55C69R8BRSL
RN55C69R8BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C69R8BRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 69.8 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C69R8BRSL.pdf
Availability of RN55C69R8BRSL
QUANTITY
RN55C69R8BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C69R8BRSL
Internal Part NumberEIS-RN55C69R8BRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)69.8
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C69R8BRSL
Related LinksRN55C6, RN55C69R8BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C69R8BRSL Details Description
Related parts for RN55C69R8BRSL
CAP CER 15PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CABLE USB A TO B MALE FERRITE 2M datasheet.pdf
RES 820 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 620 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
250 TB SPRING CLAMP 35D datasheet.pdf
METRAL T SERIES 4X6 datasheet.pdf
AC POWER SUPPLY 18VDC datasheet.pdf