Vishay/Dale RN55C7063BB14
RN55C7063BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C7063BB14
Brief Description
RES 706K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C7063BB14.pdf
Availability of RN55C7063BB14
QUANTITY
RN55C7063BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C7063BB14
Internal Part NumberEIS-RN55C7063BB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)706k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C7063BB14
Related LinksRN55C7, RN55C7063BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C7063BB14 Details Description
Related parts for RN55C7063BB14
LED RGB CLEAR 4SMD datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 90POS 1MM SLD datasheet.pdf
CARD READER MAG SMCARD USB RND datasheet.pdf
RES SMD 97.6K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS IN-LINE CRIMP datasheet.pdf
CAP CER 100PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 952MA 220 MOHM datasheet.pdf