Vishay/Dale RN55C7153FRE6
RN55C7153FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C7153FRE6
Brief Description
RES 715K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C7153FRE6.pdf
Availability of RN55C7153FRE6
QUANTITY
RN55C7153FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C7153FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C7153FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)715k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C7153FRE6
Related LinksRN55C7, RN55C7153FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C7153FRE6 Details Description
Related parts for RN55C7153FRE6
CONN HEADER .100 SNGL STR 3POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EYELET datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 3.5A 78 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 64KB FLASH 44-VTLA datasheet.pdf
RES 124 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.7 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
LOCATOR-NIB datasheet.pdf
CAP ALUM 1.5UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf