Vishay/Dale RN55C71R5BRSL
RN55C71R5BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C71R5BRSL
Brief Description
RES 71.5 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C71R5BRSL.pdf
Availability of RN55C71R5BRSL
QUANTITY
RN55C71R5BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C71R5BRSL
Internal Part NumberEIS-RN55C71R5BRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)71.5
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C71R5BRSL
Related LinksRN55C7, RN55C71R5BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C71R5BRSL Details Description
Related parts for RN55C71R5BRSL
RES SMD 93.1K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 680PF 250V X7R 1210 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPSTX2 0.05A 12V datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 1KV RADIAL datasheet.pdf
RES 10.7K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 17.8 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 4.75 OHM 1% 20W datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CONTACT PIN CRIMP 20-26 AWG GOLD datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 1.5K OHM 5% 1206 datasheet.pdf