Vishay/Dale RN55C71R5BRSL
RN55C71R5BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C71R5BRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 71.5 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C71R5BRSL.pdf
Availability of RN55C71R5BRSL
QUANTITY
RN55C71R5BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C71R5BRSL
Internal Part NumberEIS-RN55C71R5BRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)71.5
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C71R5BRSL
Related LinksRN55C7, RN55C71R5BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C71R5BRSL Details Description
Related parts for RN55C71R5BRSL
U3K2,5 datasheet.pdf
TRANS NPN/PNP 80V/70V 8MLP datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 8X1 16TQFN datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 3A TSMT6 datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR LP3906SQ-JXXI datasheet.pdf
FAN AXIAL 92.5X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONN FEMALE TERM 24-30AWG GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
MICRO 37 F 3" RBW JACKP A174 datasheet.pdf