Vishay/Dale RN55C7321FBSL
RN55C7321FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C7321FBSL
Brief Description
RES 7.32K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C7321FBSL.pdf
Availability of RN55C7321FBSL
QUANTITY
RN55C7321FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C7321FBSL
Internal Part NumberEIS-RN55C7321FBSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)7.32k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C7321FBSL
Related LinksRN55C7, RN55C7321FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C7321FBSL Details Description
Related parts for RN55C7321FBSL
IC BATT CHRG CNTRL LI-ION 10MSOP datasheet.pdf
GDT 330V 20% 20KA T/H FAIL SHORT datasheet.pdf