Vishay/Dale RN55C7410BRSL
RN55C7410BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C7410BRSL
Brief Description
RES 741 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C7410BRSL.pdf
Availability of RN55C7410BRSL
QUANTITY
RN55C7410BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C7410BRSL
Internal Part NumberEIS-RN55C7410BRSL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)741
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C7410BRSL
Related LinksRN55C7, RN55C7410BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C7410BRSL Details Description
Related parts for RN55C7410BRSL
IC REG SWTCHD CAP INV RATIO 8DIP datasheet.pdf
QUICKIE*HEADER datasheet.pdf
CAP CER 0.56UF 200V X7R 2225 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PIN datasheet.pdf
IC LI+ CHRGR PWR MGMT 36DSBGA datasheet.pdf
SWITCH SLIDE 6PDT 300MA 125V datasheet.pdf
DIP CABLE M-F 40POS datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRGHT PIN datasheet.pdf
18AWG 16/30 2C FOIL SHLD 100' datasheet.pdf
EMITTER UV 387NM 30A MODULE datasheet.pdf