Vishay/Dale RN55C7501DRSL
RN55C7501DRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C7501DRSL
Brief Description
RES 7.5K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55C7501DRSL.pdf
Availability of RN55C7501DRSL
QUANTITY
RN55C7501DRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C7501DRSL
Internal Part NumberEIS-RN55C7501DRSL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.5k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C7501DRSL
Related LinksRN55C7, RN55C7501DRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C7501DRSL Details Description
Related parts for RN55C7501DRSL
RES SMD 820 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 WW datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 20SSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 36-75VIN +/-12VOU datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 90A D2PAK datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 16KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
625 DIP HDR SCRW MACH CONTACT datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 16POS DR LOW P datasheet.pdf
HINGE PIN datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 37POS PIN datasheet.pdf