Vishay/Dale RN55C7502DB14
RN55C7502DB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C7502DB14
Brief Description
RES 75K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55C7502DB14.pdf
Availability of RN55C7502DB14
QUANTITY
RN55C7502DB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C7502DB14
Internal Part NumberEIS-RN55C7502DB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)75k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C7502DB14
Related LinksRN55C7, RN55C7502DB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C7502DB14 Details Description
Related parts for RN55C7502DB14
IC RTC PHANTOM PAR 16-DIP datasheet.pdf
Connector Header 37 Position 0.100" (2.54mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 3.74K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
IC DUAL PCMCIA PWR SW 32HTSSOP datasheet.pdf
IC DAC 12BIT QUAD 3V 20-SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
ROUTING GATEWAY X4 WIFI XBEE/ANT datasheet.pdf
CONN BKWY HEADER 11POS STR GOLD datasheet.pdf
CAP CER 82PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT PINS datasheet.pdf