Vishay/Dale RN55C7680BBSL
RN55C7680BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C7680BBSL
Brief Description
RES 768 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C7680BBSL.pdf
Availability of RN55C7680BBSL
QUANTITY
RN55C7680BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C7680BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55C7680BBSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)768
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C7680BBSL
Related LinksRN55C7, RN55C7680BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C7680BBSL Details Description
Related parts for RN55C7680BBSL
RES SMD 6.8K OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EYELET datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR NCP1030 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
RES 348 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 16POS SKT datasheet.pdf
CONN HEADER datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 12V datasheet.pdf