Vishay/Dale RN55C7701FB14
RN55C7701FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C7701FB14
Brief Description
RES 7.7K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C7701FB14.pdf
Availability of RN55C7701FB14
QUANTITY
RN55C7701FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C7701FB14
Internal Part NumberEIS-RN55C7701FB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)7.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C7701FB14
Related LinksRN55C7, RN55C7701FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C7701FB14 Details Description
Related parts for RN55C7701FB14
IDC CABLE- AKC60G/ AE60M / AKC60 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 90KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 15VC 0503 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 12MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
FUSE F/A CLASS T 700A 300V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CAP CER 140PF 100V NP0 1210 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB datasheet.pdf
MICRO 100C P 72" WHT FLOAT NI datasheet.pdf