Vishay/Dale RN55C7871BBSL
RN55C7871BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C7871BBSL
Brief Description
RES 7.87K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C7871BBSL.pdf
Availability of RN55C7871BBSL
QUANTITY
RN55C7871BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C7871BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55C7871BBSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)7.87k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C7871BBSL
Related LinksRN55C7, RN55C7871BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C7871BBSL Details Description
Related parts for RN55C7871BBSL
Connector Barrier Block Strip 30 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN RECEPT 120POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
RES MO 1W 0.806 OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 75PSIS 1/4 NPT 5V datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 36-72VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
IC REG LDO 6V 1A TO252-3 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CAP ARRAY 2200PF 50V X5R 0504 datasheet.pdf