Vishay/Dale RN55C7871FRSL
RN55C7871FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C7871FRSL
Brief Description
RES 7.87K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C7871FRSL.pdf
Availability of RN55C7871FRSL
QUANTITY
RN55C7871FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C7871FRSL
Internal Part NumberEIS-RN55C7871FRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.87k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C7871FRSL
Related LinksRN55C7, RN55C7871FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C7871FRSL Details Description
Related parts for RN55C7871FRSL
CAP CER 10000PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK DPDT 4A 90DEG datasheet.pdf
FERR RND CBL SNAP 4.5-8.0MM GRY datasheet.pdf
RES 15K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
ELECT COND TRANSFER 4"SQ 25/PKG datasheet.pdf
CAP CER 390PF 100V CH 0603 datasheet.pdf
CONN HDR 72POS 0.100 SMD datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf