Vishay/Dale RN55C7873BBSL
RN55C7873BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C7873BBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 787K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C7873BBSL.pdf
Availability of RN55C7873BBSL
QUANTITY
RN55C7873BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C7873BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55C7873BBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)787k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C7873BBSL
Related LinksRN55C7, RN55C7873BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C7873BBSL Details Description
Related parts for RN55C7873BBSL
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES 1.78K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC MPU I.MX35 532MHZ 400MAPBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
125 WTB WAFER ASSY 10CKT EMBSTP datasheet.pdf
CRYSTAL 48.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf