Vishay/Dale RN55C78R7FR36
RN55C78R7FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C78R7FR36
Brief Description
RES 78.7 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C78R7FR36.pdf
Availability of RN55C78R7FR36
QUANTITY
RN55C78R7FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C78R7FR36
Internal Part NumberEIS-RN55C78R7FR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)78.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C78R7FR36
Related LinksRN55C7, RN55C78R7FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C78R7FR36 Details Description
Related parts for RN55C78R7FR36
THERMISTOR NTC 2K OHM @ 25C datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 47K OHM 0404 datasheet.pdf
RES SMD 127K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
LED YELLOW-GRN DIFFUSED 1206 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EXTEND datasheet.pdf
TVS DIODE 47.8VWM 77VC DO214AB datasheet.pdf
IC ADC DUAL 14BIT 105MSPS 64-QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
CABLE STRANDED datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf