Vishay/Dale RN55C78R7FRE6
RN55C78R7FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C78R7FRE6
Brief Description
RES 78.7 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C78R7FRE6.pdf
Availability of RN55C78R7FRE6
QUANTITY
RN55C78R7FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C78R7FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C78R7FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)78.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C78R7FRE6
Related LinksRN55C7, RN55C78R7FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C78R7FRE6 Details Description
Related parts for RN55C78R7FRE6
RELAY GEN PURPOSE 4PST 25A 120V datasheet.pdf
IC FPGA 758 I/O 1020FBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC SWIT REG BUCK 4A ADJ 144LGA datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS 45DEG 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES 1.82K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 519MA 450 MOHM datasheet.pdf