Vishay/Dale RN55C8060BB14
RN55C8060BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C8060BB14
Brief Description
RES 806 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C8060BB14.pdf
Availability of RN55C8060BB14
QUANTITY
RN55C8060BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C8060BB14
Internal Part NumberEIS-RN55C8060BB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)806
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C8060BB14
Related LinksRN55C8, RN55C8060BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C8060BB14 Details Description
Related parts for RN55C8060BB14
CONN RCPT HSNG 22POS DUAL .100 datasheet.pdf
IC INVERTER HEX 1INPUT 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 6.34K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 7/16-20UNF 2B 4.5V datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN TERM BLK 10POS 5MM ANGLED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
UPM EXPANDED PIN ASSEMBLY datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 10POS GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.3V SMD datasheet.pdf