Vishay/Dale RN55C8060FBSL
RN55C8060FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C8060FBSL
Brief Description
RES 806 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C8060FBSL.pdf
Availability of RN55C8060FBSL
QUANTITY
RN55C8060FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C8060FBSL
Internal Part NumberEIS-RN55C8060FBSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)806
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C8060FBSL
Related LinksRN55C8, RN55C8060FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C8060FBSL Details Description
Related parts for RN55C8060FBSL
CONN FAKRA JACK STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 WW datasheet.pdf
IC TXRX RS485/422 2.5MBPS 8SOIC datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
IC MPU MPC85XX 1.2GHZ 783FCBGA datasheet.pdf
CAP CER 5000PF 13KV DISK datasheet.pdf
RES 3.09K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.83K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
PDU 3-PHASE MONITORED 208V 8.6KW datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 500MW DO35 datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
CAP FILM 400VDC 1.2UF RADIAL datasheet.pdf