Vishay/Dale RN55C8352CRSL
RN55C8352CRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C8352CRSL
Brief Description
RES 83.5K OHM 1/8W .25% AXIAL
Datasheet Download
RN55C8352CRSL.pdf
Availability of RN55C8352CRSL
QUANTITY
RN55C8352CRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C8352CRSL
Internal Part NumberEIS-RN55C8352CRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)83.5k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C8352CRSL
Related LinksRN55C8, RN55C8352CRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C8352CRSL Details Description
Related parts for RN55C8352CRSL
IC COMBO CODEC/FILTER 20-DIP datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 5A TO220-5L datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN SOCKET 24POS HOUSING 2.2MM datasheet.pdf
TRIMMER 500 OHM 0.1W SMD datasheet.pdf
GDT 200V 25% 2KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CABLE TIE/EDGE CLIP 50LB 200MM datasheet.pdf
Connector Header 28 Position 0.039" (1.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.433" (11.00mm) datasheet.pdf