Vishay/Dale RN55C8353BRSL
RN55C8353BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C8353BRSL
Brief Description
RES 835K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C8353BRSL.pdf
Availability of RN55C8353BRSL
QUANTITY
RN55C8353BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C8353BRSL
Internal Part NumberEIS-RN55C8353BRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)835k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C8353BRSL
Related LinksRN55C8, RN55C8353BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C8353BRSL Details Description
Related parts for RN55C8353BRSL
POT 25K OHM 2W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.3A 14SOIC datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES 4.7 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
LIGHT PIPE 2MM -7MM ADAPTER 3.0" datasheet.pdf
RES 2.43K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W datasheet.pdf