Vishay/Dale RN55C8450FR36
RN55C8450FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C8450FR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 845 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C8450FR36.pdf
Availability of RN55C8450FR36
QUANTITY
RN55C8450FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C8450FR36
Internal Part NumberEIS-RN55C8450FR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)845
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C8450FR36
Related LinksRN55C8, RN55C8450FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C8450FR36 Details Description
Related parts for RN55C8450FR36
IC ASYNCH BINARY COUNTER 16-VQFN datasheet.pdf
CONN PLUG HOUSING 10POS 2.5MM datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 4V 10% 2917 datasheet.pdf
CAP TOGGLE BAT BLACK datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 500V X7R 1825 datasheet.pdf
ALUMINUM FOIL TAPE 2" X 5YDS datasheet.pdf
RES 4.53K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SUBMINI SW SPDT 125VAC 3A datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 16V X8R 0402 datasheet.pdf
FBK 10/350 PRE-ASSEMBLED CBL datasheet.pdf
CAP CER 8.5PF 25V NP0 01005 datasheet.pdf